نقاشی، آرامش و هنردرمانی

5/5 - (9 امتیاز)

نقاشی و آرامش 

این یک واقعیت ثابت شده است که نقاشی یک فعالیت آرامش بخش است که می تواند به شما در استراحت، مدیریت اضطراب و کاهش استرس کمک کند. اما ممکن است بپرسید “چرا نقاشی آرامش بخش است؟” از منظر علم، لازم نیست «هنرمند» باشید تا از اثرات استرس زا نقاشی بهره مند شوید. باب راس در این باره می گوید: “اگر فکر می کنید که نمی توانید نقاشی کنید، متوجه نمی شوید که انجام آن چقدر ساده است.” واقعیت این است که اگر روی نقاشی در هر سطح مهارتی تمرکز کنید و اجازه دهید که آن به شما الهام بخشد، بدون در نظر گرفتن نتیجه، آرامش بیشتری خواهید داشت. در این مقاله در سایت سفارش طراحی چهره هایپررئال، درباره رابطه بین نقاشی و آرامش بیشتر صحبت می کنیم.

نقاشی و آرامش

چرا نقاشی آرامش بخش است؟

نقاشی یک فعالیت آرامش بخش است زیرا یکی از فعالیت هایی است که ذهن شما را از مشغله ها دور می کند. علاوه بر این، این تلاش خلاقانه، استرس و اضطراب را کاهش می دهد. شما می توانید در روند خلق هنر گم شوید. نقاشی نوعی مراقبه است که به شما امکان می دهد تمام نگرانی های خود را فراموش کنید.

نقاشی مثل یک مراقبه، باعث رفع نگرانی های شما می شود.

نقش نقاشی در کاهش استرس

افراد در هر سنی، صرف نظر از تجربه هنری خود، می توانند سطوح پایین تری از استرس را پس از هنرسازی تجربه کنند. همانطور که یک نقاشی را می کشید، ممکن است متوجه شوید که هر از گاهی با چیزی آزمایش می کنید و آن طور که انتظار داشتید نتیجه نمی دهد. بنابراین یاد می گیرید بپذیرید که گاهی اوقات همه چیز آن طور که انتظار دارید پیش نمی رود. اما شما به کار خود ادامه می دهید و بهترین کاری که از دستتان بر می آید را انجام می دهید. در ادامه، متوجه خواهید شد که وقتی همه چیز در زندگی شما آن طور که انتظار می‌رود اتفاق نمی‌افتد یا اشتباهی مرتکب شده‌اید، راحت‌تر می‌توانید بهبود یافته و ادامه دهید.

شاید برای شما جالب باشد: سبک رئالیسم چیست؟

آیا نقاشی استرس را کامل از بین می برد؟

حتی چند دقیقه طراحی و نقاشی می تواند برای کاهش سطح استرس کافی باشد. نقاشی یک راه «کاهش استرس»، وسیله ای برای درمان و راهی برای کاهش اضطراب است. کار بر روی یک نقاشی می تواند ذهن شما را از هر چیزی که شما را تحت فشار قرار می دهد، حداقل در حال حاضر دور کند. فکر کردن به چالش‌هایی که با آن مواجه می‌شوید، زمانی که روی خلق هنر متمرکز هستید، دشوار است. اگر هنوز در حین نقاشی به مشکلات خود فکر می کنید، می توانید آن ها را در کار خود بگنجانید. پس از اتمام کار، ممکن است ذهن روشن تری داشته باشید تا یک بار دیگر با مشکلات خود روبرو شوید.

چگونه نقاشی می تواند استرس را کاهش دهد؟

نقاشی ابزاری خلاقانه برای بیان احساسات و عواطف یک فرد است. بسیاری معتقدند نقاشی ابزاری عالی برای کاهش استرس است. بسیاری از درمانگران هنر درمانی را برای بیمارانی که با اضطراب دست و پنجه نرم می کنند توصیه می کنند. اگر شما فردی هستید که با استرس روزانه دست و پنجه نرم می کنید، پاسخ به حالت ذهنی آرام تر ممکن است در نقاشی باشد.

نقاشی نخل و غروب آفتاب

چه کسی باید هنر درمانی را امتحان کند؟

اگر فشارهای استرس و اضطراب را در زندگی خود احساس می کنید، باید هنر درمانی را امتحان کنید. نقاشی، یا ایجاد هر نوع هنری، به شما فرصتی می دهد که سرعت خود را کاهش دهید. هنردرمانی برای تقویت سلامت روان افرادی که با استرس و اضطراب دست و پنجه نرم می کنند، شناخته شده است. در هنردرمانی، تمرکز بر فرآیند خلق هنر است، نه نتیجه نهایی. هدف تبدیل شدن به یک هنرمند مشهور جهانی نیست. اگرچه ممکن است این اتفاق بیفتد. هنر درمانی در مورد ارتقاء بینش و پرورش انعطاف پذیری عاطفی است. شما به چیزی جز تمایل به تلاش نیاز ندارید.

در هنردرمانی، هدف تبدیل شدن به هنرمند مشهور نیست، بلکه ملاک، آرامش است.

آیا نقاشی می تواند اضطراب را درمان کند؟

نقاشی می تواند یک فرار فریبنده (و سالم) از استرس های زندگی روزمره باشد. صرفاً با فکر کردن در مورد عمل نقاشی، به خود اجازه می دهید به دنیای زیبای هنر دعوت شوید که شما را از استرس های روزانه تان دور می کند.

شاید برای شما جالب باشد: دانلود طرح چهره سیاه و سفید 

بیایید در مورد روش هایی صحبت کنیم که نقاشی می تواند یک فعالیت آرامش بخش باشد، بنابراین می توانید از آن به عنوان ابزاری برای کمک به تمرکز مجدد، آرام کردن ذهن و دادن کمی استراحت به خود استفاده کنید.

آرامش از طریق نقاشی

همه ما در زندگی خود به زمانی برای استراحت نیاز داریم. ما آن احساس استرس را حس می کنیم که چهره زشت خود را نشان می دهد. ما همچنین آن را در بدن خود احساس می کنیم. ما حس می‌کنیم که در مغزمان پیش می‌رود، سعی می‌کنیم وقتی لباس‌های بعدی را می پوشیم، آن را از بین ببریم، مخفیانه با یک والدین مسن تماس تلفنی می‌گیریم، یا بچه‌مان را از تمرین فوتبال بر می گردانیم. اما استرس و اضطراب همچنان هست و جایی نمی رود.

مغز شما آنقدر به استرس گرفتن در پایان روز عادت کرده است که به نظر آشنا می رسد. شما هر کاری را که لازم بود انجام داده اید، و هنوز هم حداکثر استرس را دارید. اگر بخواهید نقاشی را امتحان کنید، متوجه خواهید شد که این کار شما را آرام می کند. این به شما آرامش می دهد و دوباره به کسی تبدیل می شود که از بودنش لذت می برد.

تاثیر خلق یک اثر هنری معمولی در کاهش استرس 

عمل ترسیم یک نقاشی زیبا می تواند استرس را از بین ببرد و روحیه منفی را کاهش دهد. زیبایی در فرآیند نقاشی، ساختن هنر با دست، انگشت و تخیل است. صرف نظر از نتیجه، از تأثیرات مراقبه ای هنری لذت ببرید. نقاشی به شما این امکان را می دهد که به طور واقعی خود را بیان کنید و این همان چیزی است که به شما کمک می کند استرس و اضطراب را از بین ببرید. به همین دلیل است که شما باید همیشه به جای محصول نهایی، روی فرآیند هنرسازی، حتی به صورت ناقص، تمرکز کنید.

این مقاله را از دست ندهید: سبک امپرسیونیسم چیست؟

فواید نقاشی در کاهش استرس

همان طور که در بالا اشاره شد، نقاشی و خلق آثار هنری می تواند استرس روزمره را از شما دور کند. این کار ویژگی های بیشتری دارد که اکنون به آن ها اشاره می کنیم.

نقاشی یک رهایی عاطفی است

هرکسی که زمانی را صرف نقاشی کرده است، می‌داند که چه تجربه‌ خوبی می‌تواند باشد. استرس، اضطراب و مسائل مربوط به سلامت روان اغلب دست به دست هم می دهند. شرکت در یک رهاسازی احساسی، مانند نقاشی، به ذهن فرد اجازه می‌دهد تا تمام چالش‌هایی را که به استرس کمک می‌کنند، رها کند و از بین ببرد. رهاسازی احساسات از طریق نقاشی برای بسیاری از نقاشان یک تجربه مثبت است. نقاشان می توانند احساسات خود را از طریق هنر خود بیان کنند و نقاشی تمام شده آن احساسات را منعکس می کند.

برای خرید کادو تولد یا ولنتاین مردد هستید، سفارش نقاشی چهره را امتحان کنید!

نقاشی هورمون های مرتبط با استرس را کاهش می دهد

چه برای اولین بار نقاش باشید، چه لئوناردو داوینچی، خلق هنر می تواند به میزان قابل توجهی هورمون های مرتبط با استرس را در بدن شما کاهش دهد. برای اندازه گیری استرس در بدن می توان از هورمون هایی مانند کورتیزول استفاده کرد. هر چه فرد استرس بیشتری داشته باشد، سطح کورتیزول بالاتر می رود. بر اساس مطالعه‌ای که در Art Therapy با عنوان «کاهش سطح کورتیزول و پاسخ‌های شرکت‌کنندگان به دنبال هنرسازی» منتشر شده است، ۷۵ درصد از افراد مورد مطالعه، کورتیزول را در طول فعالیت هنری کاهش دادند.

نقاشی آرامش بخش

آزمایش بالینی در تاثیر نقاشی بر کاهش استرس

شرکت کنندگان گزارش دادند که خلق اثری هنری “بسیار آرامش بخش” است. برخی از مردم گزارش دادند که از پنج دقیقه پس از شروع هنر، احساس اضطراب کمتری داشتند. کاهش سطح استرس منجر به سبک زندگی سالم تر و شادتر می شود و سلامت روان را بهبود می بخشد.

چرا رنگ آمیزی با اعداد آرامش بخش است؟

رنگ آمیزی با اعداد آرامش بخش است زیرا شما به سادگی مشکلات خود را فراموش می کنید و خود را در کار پیش پا افتاده پر کردن مناطق کوچک شماره گذاری شده با رنگ پر جنب و جوش غوطه ور می کنید. رنگ آمیزی با اعداد به مغز شما اجازه می دهد تا دقیقه ها یا حتی ساعت ها استراحت کند. لازم نیست نگران چیزی باشید جز اینکه کدام رنگ رنگ کجا می رود. یکی از مزایای اضافی رنگ با اعداد این است که برای لذت بردن از آن لازم نیست فوق العاده هنری باشید. اگر بتوانید دستورالعمل های ساده را دنبال کنید، می توانید با رنگ با اعداد استراحت کنید.

یک مقاله مفید دیگر بخوانید: سبک فوتورئالیسم چیست؟

نقاشی باعث رشد خلاقیت می شود

بیان احساسات خود با خلق یک اثر هنری، هم فواید روحی و هم جسمی دارد. نقاشی یک رهایی و آزادی ارائه می دهد. با نقاشی می توانید چیزی منحصر به فرد تولید کنید و خود را به شیوه ای خاص بیان کنید.

برخلاف تصور عموم، همه می توانند در هنر بیانگر و خلاق باشند.

کار هنری بدن شما را آرام می کند

نقاشی می تواند با کاهش تنش در عضلات و با کاهش ضربان قلب، بدن شما را آرام کند. اگر به درستی به نقاشی نزدیک شوید، می تواند بسیار آرامش بخش باشد. فکر نکنید که فقط به این دلیل که از دوران دبستان چیزی نقاشی نکرده اید، یک «هنرمند بی استعداد» هستید. بگذارید به شما بگویم که نیستید. اگر مسیر درستی را برای شروع انتخاب کنید و این فکر را که تنها راه رسیدن به درد ایجاد یک پرتره خارق‌العاده از کسی است را رد کنید. اگر برای این کار علاقمند شدید، به صفحه آموزش نقاشی سیاه قلم مراجعه کنید.

تنها چیزی که نیاز دارید برخی از لوازم اولیه نقاشی، توانایی پیروی از دستورالعمل‌های ساده است و در راه رسیدن به ایستگاه آرامش خواهید بود. من بررسی کردم، و این یک مکان واقعی است.

مراقبت از خود از طریق نقاشی

گاهی با تمام مسئولیت‌هایی که داریم، نیاز به مراقبت از خود را درک نمی‌کنیم. حتی نیم ساعتی که به طور منظم به نقاشی اختصاص می‌دهید، می‌تواند چیزهای بیشتری را در این زمینه به شما ارائه دهد. با نقاشی، شما این مزیت اضافی را دارید که حداقل چیزی جالب و حداکثر شگفت انگیز برای نشان دادن آن باقی می ماند.

نقاشی نوعی میانجیگری است

کار بر روی یک نقاشی می تواند حالت ذهنی شما را به حالت مراقبه منتقل کند. وقتی ذهن شما در حالت مراقبه است، دیگر بر نگرانی های خود متمرکز نیستید. نقاشی فرم نهایی مدیتیشن است زیرا ساختن هنر به طور فعال مغز شما را آموزش می دهد تا در حین مطالعه محیط شما روی جزئیات تمرکز کند. هنگامی که هنر خلق می کنید، به ذهن خود اجازه می دهید تا آگاهی را افزایش دهد و بر پذیرش افکار و احساسات شما تأکید کند.

نقاشی به شما این امکان را می دهد که بین افکار مضطرب خود مانعی ایجاد کنید و با خود واقعی خود ارتباط برقرار کنید. فرآیند نقاشی به شما کمک می کند تا به حالت هوشیاری برسید و از نگرانی رها شوید.

از کارهای کوچک شروع کنید و از نقاشی لذت ببرید

اگر به فرزندانتان یک قلم مو با کاغذ بدهید، آنها قلم مو را می گیرند و روی کاغذ نقاشی می کنند. آنها به شما نمی گویند: “من هنرمند نیستم” یا “من هیچ تجربه ای با نقاشی ندارم” یا “بچه ها نباید نقاشی کنند.” آنها با لبخندی بر لب می گویند: «باحال! بیا بریم!” برای کودکان، نقاشی فقط یکی دیگر از فعالیت های سرگرم کننده است. زمانی را به خاطر می آورید که می توانستید وقت خود را صرف انجام کارها صرفاً برای سرگرمی کنید؟ تو نگران نبودی هنرمند نبودی. شما خود را به خاطر توانایی های هنری خود قضاوت نکردید یا خود را سرزنش نکردید. فقط از لحظه لذت بردی

با نقاشی خودآگاهی بیشتری کسب کنید

نقاشی راهی برای ارزیابی دقیق نقاط قوت و محدودیت‌های شما با حس خوش‌بینی، اعتماد به نفس و طرز فکر رشد ارائه می‌دهد. نقاشی پایه محکمی را برای ایجاد این مهارت ها فراهم می کند. چگونه عمل نقاشی این کار را انجام می دهد؟ زیرا نقاشی عمدتاً مبتنی بر فرآیند است. ساختن هنر چارچوبی را فراهم می کند که در آن می توانید تلاش های خلاقانه را هم به تنهایی و هم با دیگران کشف کنید. این فرصتی است برای ارائه و دریافت بازخورد به شیوه ای سازنده، یادگیری پذیرش تمجید و انتقاد از همسالان خود و ارتقاء یک ذهنیت رشد.

یک مقاله مفید دیگر بخوانید: قاب پاسپارتو چیست؟

هر نقاشی که خلق می کنید فرصتی است برای نشان دادن پیشرفت، برای آوردن زندگی جدید به یک اثر هنری جدید، برای رشد به عنوان یک نقاش. این فرآیند تنها با میزان بسیار زیاد خودآگاهی امکان پذیر است. به عنوان یک هنرمند، شما باید تعریف خودآگاهی را به نمایش بگذارید و نقاط قوت و ضعف خود را با حس خوش بینی و اعتماد به نفس به دقت ارزیابی کنید.

رویکردی آرام به نقاشی داشته باشید

اگر هدف شما کاهش استرس و آرامش است، رویکردی آرام به نحوه یادگیری نقاشی داشته باشید. حتی اگر خود را «مایل به هنر» نمی‌دانید، نباید فشار زیادی بر تلاش‌های خود وارد کنید. این یک تصور اشتباه فاحش است که نقاش بودن استعدادی ذاتی است. تنها چیزی که برای شروع نیاز دارید، انگیزه و اشتیاق است.

آرامش بخش نقاشی

چه نوع رنگی برای مبتدیان بهتر است؟

برای یک مبتدی رنگ اکریلیک گزینه خوبی است و رنگ آبرنگ هم همینطور. هر دو نوع تکنیک نقاشی برای مبتدیان مناسب هستند. آنها ارزان هستند و به راحتی تمیز می شوند. رنگ روغن یک روش “با نگهداری بالا” در نظر گرفته می شود زیرا برای تمیز کردن به حلال های اضافی نیاز دارد. همچنین گرانتر از اکریلیک و آبرنگ است. 

خلاصه آنچه گفته شد

 • همه، از جمله شما، می توانند نقاش باشند.
 • نقاشی می تواند آرامش بخش باشد.
 • انتقاد درونی خود را ساکت کنید و به ذهن خود اجازه دهید تا آرام شود و هنر بسازد.
 • نقاشی به شما کمک می کند آرام شوید زیرا به ذهن شما اجازه می دهد تا روی یک موضوع اصلی تمرکز کند.
 • خلق اثر هنری اضطراب ذهن را از بین می برد و بدن را آرام می کند.
 • ترکیبی از نقاشی و موسیقی آرامش بخش می تواند جسم و روح شما را التیام بخشد.

آثار هنری برای کاهش استرس

اگر برای هنرمند شدن آماده نیستید، می توانید شاهکارهای هنری را برای آرام کردن اضطراب خود مشاهده کنید:

 • کلیسای فردریک ادوین، ال ریو دو لوز (رود نور)
 • جورجیا اوکیف، Rust Red Hills
 • کلود مونه، خشخاش
 • ونسان ون گوگ، شب پرستاره بر فراز رون
 • هانری روسو، افسونگر مار
 • کارلو میجیک، منظره کوهستانی
 • یوجین فون گارارد، جنگل درخت کلم
 • کاسپار دیوید فردریش، طلوع ماه بر فراز دریا

سفارش طراحی چهره سیاه قلم

شما عزیزان می توانید برای سفارش طراحی چهره زیبای خود یا افرادی مهم زندگی تان، با ارسال عکس باکیفیت به شماره واتساپ 09027092870، یک اثر هنری ماندگار داشته باشید. همچنین می توانید با مراجعه به صفحه نمونه کار نقاشی چهره، از بابت کیفیت کار رضایت خاطر داشته باشید. سایت سفارش نقاشی و طراحی چهره سیاه قلم هایپررئال مفتخر است که بیش از صدها سفارش موفق با کسب رضایت حداکثری مشتریان خود را داشته است.

سایت سفارش نقاشی سیاه قلم
برای سفارش طراحی چهره با شماره 09027092870 تماس بگیرید

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.