نقاشی فوتورئال سبک فوتورئالیسم

آشنایی با سبک فوتورئالیسم در نقاشی

5/5 - (15 امتیاز)

سبک فوتورئال در نقاشی

در اواخر دهه 1960 و اوایل دهه 1970، گروهی از نقاشان و هنرمندان، جنبش فوتورئالیسم را تشکیل دادند که به دنبال بازسازی جزئیات واقع گرایانه یک عکس با رنگ و سایر روش های مثل نقاشی سیاه قلم بود. چندین دهه بعد، تصاویر جذاب، بدیع و قابل توجهی که آن ها تولید کردند در میان تحسین‌شده‌ترین و تأثیرگذارترین نمونه‌های هنر معاصر قرار گرفتند. در این مقاله در سایت هایپررئال، به معرفی سبک فوتورئال در نقاشی و بررسی تفاوت آن با سبک هایپر رئال می پردازیم. همچنین به معرفی 8 هنرمند مشهور و برجسته فتورئال خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

فوتورئالیسم در نقاشی

فوتورئالیسم چیست؟

فوتورئالیسم (Photorealism) که به عنوان رئالیسم جدید یا وریسم نیز شناخته می شود، شکلی از هنر معاصر است که از یک عکس برای خلق یک بازتولید بسیار واقع گرایانه از تصویر در رسانه دیگری (معمولاً نقاشی سیاه قلم چهره، طراحی و سایر روش های گرافیکی) استفاده می کند. فوتورئالیست‌ها از طریق تفسیرهای فوق‌العاده دقیق خود از اشیاء و افراد روزمره – طبیعت‌های بی جان، مناظر، صحنه‌های خیابانی، پرتره‌های شخصی – به دنیای هنرهای زیبا یادآوری کردند که نقاشی و سایر رسانه‌ها می‌توانند تصاویری خیره‌کننده و واقعی را در حد عکاسی خلق کنند. هنرمندانی مانند چاک کلوز، تام بلک ول و جان بادر از مشهورترین چهره‌های فوتورئالیسم هستند.

فتورئال یک نقاشی شبیه به عکس

در این متد نقاشی فوتورئال، طرح ها طوری کشیده می شوند که کاملاً شبیه به عکس به نظر می رسند. طوری که بیننده وقتی به آن نگاه می کند نمی داند که این عکس است یا نقاشی! علی رغم این حد از دقت و ظرافتی که هنرمند فوتورئالیسم به کار می بنند، بعضی ها به آن ایراد گرفته اند. دلیل این گروه این است که معتقدند کار هنرمند ایجاد یک اثر بدیع و خلاقانه است و فوتورئالیسم را یک نوع کپی کاری می دانند. اما هرچه باشد، بسیاری از افراد به فوتورئالیسم علاقه دارند، زیرا پیاده سازی یک نقاشی واقعی چهره از یک عکس روی بوم یا مقوا، کاری بسیار دشوار و البته ستودنی است.

نقاشی فوتورئال شباهت بالایی به عکس دارد و نظر هر بیننده ای را جلب می کند

آیا فوتورئالیسم یک هنر است؟

در این سبک نقاشی ها بر اساس یک عکس کشیده می شود به گونه ای که بیننده تصور می کند که آنچه می بیند عکس است نه نقاشی! به این ترتیب در این سبک نگاه به نقاشی نگاه به واقعیت است. برخی از افراد به این سبک ایراد گرفته اند که این کار کپی کردن واقعیت است. بنابراین نمی توان آن را هنر در نظر گرفت. اما طبق نظر عده ای دیگر، فتورئالیسم سبکی از هنر است که توجه همگان را به خود جلب می کند و طرفداران بی شماری دارد. این نوع نقاشی را می توان با رنگ و قلم، آکلریلیک یا مداد و روی بوم، مقوا یا پلی استر شیشه رنگی انجام داد. 

چطور نقاشی فوتورئال بکشیم؟

هنرمندان فوتورئالیست از نقاشی، طراحی و دیگر اشکال هنری مانند مجسمه سازی برای بازتولید بازتولید دقیق و دقیق موضوع خود از عکس ها استفاده می کنند. تصویر اغلب به صورت اسلاید عکاسی ایجاد می‌شود و اغلب با پروژکتور یا سیستم شبکه روی بوم‌ها منتقل می‌شود. سپس هنرمندان اجسام را با جزئیات دقیق به تصویر می‌کشند. با استفاده از رنگ روغن یا اکریلیک یا قلم مو با کمترین ضربه قلم مو، برای حفظ ظاهر طرح، این کار را انجام می دهند. نقاشان فوتورئالیست اغلب این تصاویر را بر روی بوم در مقیاس بزرگ خلق می کنند که نیاز به دقت استثنایی به جزئیات و توانایی و مهارت فنی بالایی دارد.

سبک فوتورئالیسم

تاریخچه سبک فوتورئال

جنبش فوتورئالیسم به دنبال این بود که به دنیای هنر نشان دهد که نقاشی‌ها و سایر فرم‌های رسانه‌ای می‌توانند تصاویر را با همان درجه‌ای از جزئیات و مهارت‌هایی شبیه یک عکس بازسازی کنند. در اینجا مروری کوتاه بر تاریخ این جنبش کرده ایم:

آغاز نهضت فتورئال

جنبش هنر فوتورئالیستی در اواخر دهه 1960 و اوایل دهه 1970 در ایالات متحده به عنوان واکنشی به سوررئالیسم اکسپرسیونیسم انتزاعی و تصویرسازی کم‌رنگ مینیمالیسم آغاز شد. هر دو از پرتره و هنر منظره به عنوان برجسته ترین جنبش های هنری آمریکا پیشی گرفته بودند. در همان زمان، عکاسی به محبوب ترین و پذیرفته ترین وسیله برای بازتولید یک تصویر تبدیل شده بود. فوتورئالیسم برای اولین بار در کاتالوگ نمایشگاهی در موزه ویتنی در سال 1970 به چاپ رسید.

مایزل فوتورئالیسم را تعریف می کند

اصطلاح «فتورئالیسم» توسط لوئیس کی میزل (Louis K. Meisel)، نویسنده و فروشنده آثار هنری ابداع شد. او پنج معیار را برای نقاشی ها و سایر اشکال هنری ایجاد کرد که شامل استفاده از دوربین یا عکس برای ایجاد یک تصویر بود. یک روش مکانیکی برای انتقال تصویر به بوم و توانایی فنی برای تولید یک نقاشی فوتورئالیستی یا اثر دیگری که عکاسی به نظر می رسد.

به دنبال مدل های باکیفیت برای نقاشی هستید؟ به صفحه مدل نقاشی سیاه قلم مراجعه کنید!

هنرمندان پاپ و فوتورئالیست ها متحد می شوند

واکنش مشترک نسبت به تسلط جنبش‌های دیگر، فوتورئالیست‌ها را به هنرمندان جنبش پاپ آرت مرتبط می‌کرد، که آن ها نیز علاقه خود را به موضوعات پیش پا افتاده داشتند. هنرمندان در هر دو جنبش بر روی تصاویر تجاری مانند تبلیغات تمرکز کردند، اما در نحوه ارائه این تصاویر متفاوت بودند. هنر پاپ تمایل داشت چنین تصاویری را مسخره کند، در حالی که فوتورئالیسم به دنبال اعتبار بخشیدن به آن به عنوان یک موضوع هنری بود.

تفاوت سبک فوتورئال و هایپررئال

اگرچه “هایپررئالیسم” گهگاه برای آثار فوتورئالیستی به کار می رود، اما این دو سبک دارای چند تفاوت اساسی هستند:

فوتورئالیسم و تمرکز روی تکرار 

اگرچه هر دو از عکس‌ها به‌عنوان الگوی تصاویر خود استفاده می‌کنند، فورئالیست‌ها قصد دارند تصویر را تا کوچک‌ترین و دقیق‌ترین جزئیات بازتولید کنند. هدف نهایی فوتورئال ایجاد نقاشی است که بتواند به عنوان یک عکس جلوه کند.

سبک فوتورئال نقاشی فوتو رئال

هایپررئالیسم فراتر از جزئیات واقعی نقاشی

هایپررئالیسم بازتولید تصویر را طولانی تر می‌کند و عناصری را اضافه یا ایجاد می کند که در عکس یا بخشی از موضوع آن نیستند. هایپررئالیسم همچنین جزئیاتی را اضافه می کند که می تواند به عنوان اظهار نظر در مورد کیفیت اجتماعی یا سیاسی تصویر در نظر گرفته شود.

هنرمندان معروف سبک فوتورئال

بسیاری از هنرمندان و آثار هنری مهم و مشهور از جنبش فوتورئالیسم از روزهای اولیه آن در اواخر دهه 1960 پدید آمده اند. این شامل:

آدری فلک:

فلک پس از تحصیل در دانشگاه ییل و مؤسسه هنرهای زیبای دانشگاه نیویورک، به یکی از بنیانگذاران فوتورئالیسم تبدیل شد. او از اولین کسانی بود که از عکس ها برای خلق نقاشی های خود استفاده کرد که اغلب شامل عناصر تاریخی و موضوعات زنانه است.

چاک کلوز:

کلوز از مواد مختلفی برای خلق پرتره های خود در مقیاس بزرگ استفاده می کند، از اکریلیک گرفته تا جوهر، پاستل، آبرنگ، رنگ فیگور و حتی کلاژ کاغذی و ملیله. نزدیک با prosopagnosia زندگی می کند، که ناتوانی در به خاطر سپردن چهره ها است، و به هنر خود کمک می کند تا با آن وضعیت مقابله کند.

ریچارد استس:

یکی دیگر از چهره‌های بنیان‌گذار جنبش فوتورئالیستی، نقاشی‌های استس حتی جزئی‌ترین جزئیات عکس‌های او را بازتولید می‌کرد: نشانه‌ها و نمایشگرهای پنجره‌ها به دلیل انعکاس برعکس ظاهر می‌شدند. تصاویر وی از ویترین ها و ویترین ها شامل انعکاس شیشه است.

رالف گیگز:

پس از پرداختن به هنر انتزاعی، بازی‌های دقیق گیگز از بانک‌ها و وسایل نقلیه به تقویت استفاده از عکس‌ها به عنوان عنصر کلیدی جنبش فوتورئالیسم کمک کرد.

رابرت بچتل:

یکی از اولین هنرمندانی که در زمینه فوتورئالیسم کار می‌کرد، بچتل برای کارهایش از دوستان و خانواده‌هایش و صحنه‌های خیابانی در زادگاهش سانفرانسیسکو استفاده کرد، که به خاطر قلم‌مویی بسیار ظریفش مورد توجه قرار گرفت.

دون ادی:

اگرچه تلاش های اولیه فوتورئالیسم او بر روی مناظر شهری متمرکز بود، ادی بعداً از اشیاء معمولی مانند ظروف شیشه ای یا اسباب بازی هایی که در قفسه های شیشه ای منعکس شده بودند الهام گرفت، که به او کمک کرد تا اتصالات و ساختار را در ترکیب آنها ایجاد کند.

مالکوم مورلی:

مورلی قبل از اینکه راه خود را به فوتورئالیسم بیابد، مانند بسیاری از معاصرانش، یک اکسپرسیونیست انتزاعی بود. او همچنین در جنبش فوتورئالیسم با استفاده از تصاویر چاپ شده مانند کارت پستال برای مطالب منبع خود جدا ایستاد.

جان سالت:

تصاویر عکس های معاصر بر تغییر سالت از اکسپرسیونیسم انتزاعی و هنر پاپ به فوتورئالیسم تأثیر گذاشت. او پس از اینکه در ابتدا از تصاویر تبلیغاتی ماشین ها برای سوژه هایش استفاده کرد، یک محل اسقاط را کشف کرد و شروع به عکاسی از ماشین های خراب شده کرد که اغلب سوژه او بودند.

سفارش طراحی چهره سبک فوتورئال و هایپررئال

اگر علاقه مند به سفارش طراحی چهره به سبک فوتورئال و هایپررئال هستید، کافی است که روی بنر زیر کلیک کنید. سایت هایپررئال با بیش از صدها نمونه کار واقعی و کسب رضایت 100 درصدی مشتریان ارجمند خود، برای اجرای سفارش نقاشی شما آماده همکاری است. سایت سفارش نقاشی هایپررئال را به دوستان خود معرفی کنید!

سفارش طراحی چهره

Comments (8)

 1. افسانه
  نوامبر 13, 2021

  مقاله خیلی مفید و کاملی بود. من دوست دارم نقاشی هایپررئال و فوتورئال رو یاد بگیرم و طراحی چهره انجام بدم. شما کلاس حضوری برگزار می کنید؟

  • فاطمه رمضان زاده
   نوامبر 14, 2021

   ممنون. برای اطلاع از کلاس ها به صفحه تماس با من مراجعه کنید

 2. مجتبی اقازاده
  نوامبر 13, 2021

  سلام شما سبک فوتورئال کار می کنید یا هایپررئال؟ قیمت های کارها چقدر با هم فرق میکنه؟

  • فاطمه رمضان زاده
   نوامبر 14, 2021

   سلام هر دو سبک رو کار می کنیم. برای استعلام قیمت عکس مدنظرتون رو به شماره 09027092870 بفرستید

 3. محمد علی میرزایی
  نوامبر 16, 2021

  سلام مقاله خوب و کاملی بود ممنون از شما که این مطلب رو قرار دادید

  • فاطمه رمضان زاده
   نوامبر 16, 2021

   سپاس از شما برای نظر ارزشمندتون

 4. نازیلا علی خانی
  نوامبر 16, 2021

  سلام. کدوم نوع از نقاشی طبیعی تره؟ فوتورئال یا هایپررئال؟ از نظر قیمت چقدر تفاوت دارن

  • فاطمه رمضان زاده
   نوامبر 16, 2021

   هم فوتورئال هم هایپررئال نقاشی شبیه به عکس اما در هاپیررئال کمی اغراق هم صورت می گیره

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.