پاسپارتو چیست؟

پاسپارتو چیست و چطور اجرا می شود؟

5/5 - (14 امتیاز)

پاسپارتو چیست؟

پاسپارتو مقوای بریده شده از وسط است که در قاب عکس شما بین عکس و شیشه قرار می گیرد. پاسپارتو در اشکال و رنگ های مختلف موجود است. این به شما آزادی عمل بیشتری در طراحی می دهد. بنابراین هیچ محدودیتی برای خلاقیت شما وجود ندارد. پاسپارتو در اصل یک قاب اضافی برای عکس شماست. به وسیله آن، فاصله بین شیشه و سطح تصویر افزایش یافته و جلوه ای از عمق ایجاد می شود که توجه بیشتری را به تصویر جلب می کند. در این مقاله در سایت سفارش طراحی چهره سیاه قلم هایپررئال، به معرفی passepartout و انواع آن، روش استفاده و نکات دیگر پیرامون آن می پردازیم. با ما همراه باشید.

پاسپارتو قاب
قاب پاسپارتو چیست?

کاربردهای پاسپارتو چیست؟

علاوه بر این، پاسپارتو از تصویر در فاصله دور محافظت می کند. به طوری که هنگام کادربندی با پاسپارتو، الزامات حفاظتی کاملاً برآورده می شود. پاسپارتو بدون اینکه خود خیلی به چشم بیاید (با انتخاب رنگ مناسب) تصویر را حتی بیشتر از محیط اطراف و قاب جدا می کند. کادربندی با آن یکی از بدیع ترین شکل های ارائه تصویر است و به عنوان یک عنصر طراحی مهم در کادربندی عمل می کند و آن را تکمیل می کند. جنبه طراحی با پاسپارتو مهم است، زیرا با آن می توان یک عکس را به طور بهینه در یک قاب قرار داد بدون اینکه نیاز به متناسب سازی کامل قاب با عکس باشد.

چرا باید از پاسپارتو استفاده کنیم؟

دلایل زیادی برای استفاده از پاسپارتو وجود دارد، زیرا کادربندی با آن ، گزینه‌های طراحی مختلفی را برای صحنه‌ سازی ماهرانه یک عکس و برجسته کردن جلوه آن باز می‌کند. نه تنها آثار هنری ارزشمند را می‌توان به شکلی شیک با پاس‌پارتو قاب کرد، عکس‌ها، به عنوان مثال، عکس‌های عروسی یا عکس‌های کودکان، با آن بهتر دیده می‌شوند. زیرا کادر اضافی توجه را به موارد ضروری، یعنی خود عکس، جلب می‌کند. در این مرحله ما به شما یک نمای کلی از اینکه چرا باید پاسپارتو را انتخاب کنید و چگونه می توانید مناسب ترین passepartout را برای خود پیدا کنید ارائه می دهیم.

یک مطلب جذاب دیگر: دانلود عکس چهره برای طراحی سیاه قلم

پاسپارتو جلوه ارزشمند به عکس می دهد

اگر حتی یک تکه کاغذ با پاسپارتو قاب شود، در مجموع ارزشمندتر به نظر می رسد (در مقایسه با قاب ساده) و جلوه زیبایی دارد. برخی از قابلیت هایی که این روش در اختیارمان می گذارد، عبارتند از:

اثر عمقی بیشتر

یک پاسپارتو با کیفیت بالا، عمق مشخصی را از طریق برش اریب منتقل می کند و به نقاشی یا عکس شما، فضای بیشتری می دهد تا در فاصله بیشتر تا لبه های قاب قرار گرفته شود. زیرا ابعاد قاب از passepartout بزرگتر است. بسته به قدرت پاسپارتو، می توانید این اثر را تشدید یا تضعیف کنید. با کارهای کاغذی موج دار و قوی، همیشه یک پاسپارتوی قوی انتخاب می کنید. با این حال، در این مورد، نصب شناور در قاب اسپیسر حتی مناسب تر است. اثر عمق به تصویر سرزندگی بیشتری می بخشد. قاب اضافی حتی بیشتر توجه را به تصویر جلب می کند و به آن تمرکز بیشتری می دهد. 

قاب پاسپارتو
عمق بیشتر با قاب پاسپارتو

حفاظت بیشتر از تصویر

پاسپارتو از نقاشی یا عکس شما محافظت کاملی می کند. این بین شیشه و تصویر فاصله ایجاد می کند. بنابراین سطح شیشه مستقیماً روی عکس قرار نمی گیرد و سطح تصویر یا نقاشی سیاه قلم شما به طور مطلوب محافظت می شود. هنگام انتخاب پاسپارتو، مهم است که از مواد مرغوب ساخته شده باشد. کاغذ باید بدون اسید باشد تا پاسپارتو که در تماس مستقیم با عکس است به آن آسیبی وارد نکند. این وسیله همچنین باید مقاوم در برابر فرسودگی باشد. در این صورت است که از اثر هنری شما محافظت فعال می کنند. سطح نیز ساختار ظریفی دارد و جلوه بصری با کیفیتی را ارائه می دهد.

یک مقاله مفید دیگر بخوانید: سبک رئالیسم چیست؟

گزینه های طراحی با پاسپارتو

البته، می توانید با پاسپارتو خود با اندازه ها و شکل های مختلف بازی کنید و خلاقیت خود را آزاد کنید. هیچ محدودیتی برای شما وجود ندارد. به عنوان مثال، با یک برش مقوای کوچک تر، می توانید تنها بخشی از تصویر را برجسته کنید بدون اینکه به بقیه تصویر آسیبی وارد شود. یا می توانید یک نقاشی کوچک را با قرار دادن آن در یک قاب بزرگتر با یک پاسپارتو مناسب در کانون توجه قرار دهید. یک پاسپارتو با فرمت افقی که در یک قاب با فرمت عمودی قرار داده شده است، جذابیت خاصی را نیز به همراه دارد. با این حال، لطفاً توجه داشته باشید که قاب هرگز نباید بر عکس تسلط داشته باشد، بلکه باید فقط از جلوه آن پشتیبانی کند. بهترین کار این است که گزینه های مختلف را امتحان کنید. 

شاید برای شما جالب باشد: سبک امپرسیونیسم چیست؟

حفظ انسجام طرح 

در مورد انتخاب رنگ پاسپارتو نیز گزینه های بی شماری پیش روی شماست، زیرا تصمیم گیری برای یک رنگ خاص در نهایت به سلیقه شخصی شما نیز بستگی دارد. ما رنگ های خنثی را توصیه می کنیم. این انتخاب ها بی انتها هستند. با این حال، هنگام انتخاب رنگ، باید مطمئن شوید که ظرافت های اصلی نقاشی در نظر گرفته شده است تا به یک ظاهر کلی منسجم دست یابید. این بدان معناست که: یک عکس نسبتاً سبک به پاسپارتوی سبک نیز نیاز دارد. برای یک تصویر تیره تر، می توان از پاسپارتو سیاه یا خاکستری استفاده کرد. به عنوان مثال، برای چاپ های دست ساز یا کاغذهای دست ساز، پاسپارتو به رنگ سفید طبیعی ایده آل است. اگر نقاشی سیاه و سفید را قاب می‌کنید، می‌توانید یک پاسپارتو سبک را انتخاب کنید تا به نتیجه‌ای کلاسیک برسید، البته قاب با پاسپارتو مشکی نیز بسیار شیک به نظر می‌رسد. عموماً رنگ هایی که می توانید انتخاب کنید شامل سفید، سفید آنتیک، سفید طبیعی، خاکستری و مشکی است.

قاب مشکی و سفید پاسپارتو
رنگ های سفید و مشکی در پاسپارتو

انتخاب ابعاد مناسب

اینکه در نهایت اعباد پاس پارتو شما چقدر خواهد بود یک موضوع سلیقه‌ای است، اما طبق تجربه، این زمانی هماهنگ‌تر به نظر می‌رسد که عرض لبه پاسپارتو حدود 10 الی 12 درصد طول ضلع بلندتر باشد. برش پاسپارتو باید 5 میلی متر کوچک تر از عکس شما در اطراف باشد تا اطمینان حاصل شود که عکس به خوبی توسط پاسپارتو پوشانده شده است. یک مثال: برای یک کار کاغذی با اندازه 50 در 70 سانتی متر، عرض پاسپارتو 8.5 سانتی متر است. توجه داشته باشید که لبه جلویی قاب چند میلی‌متر از آن را می‌پوشاند و در نتیجه عرض بخش قابل مشاهده کاهش می‌یابد. 

این مقاله را از دست ندهید: سبک اکپسرسیونیسم چیست؟

برش ایده آل پاسپارتو

گزینه های طراحی متفاوتی برای برش پاسپارتو برای ارائه تصویر بهینه وجود دارد. اینجا هم جای گذاری سلیقه ای است. در گذشته، هنگام طراحی پاسپارتو، نسبت طلایی قانون اساسی بود و تصویر بسیار به سمت بالا شیفت داده می شد. امروزه و به خصوص با کارهای مدرن، تصویر بیشتر در وسط یا به اصطلاح مرکز نوری (optical center) قرار می گیرد – لبه پایینی چند میلی متر از لبه بالایی پهن تر است. بیننده مرکز نوری را دلپذیر می داند و مانع از حرکت نوری اثر هنری به سمت پایین می شود. تحت تأثیر اینستاگرام و پینترست، موتیف (درون مایه) های مربع مدرن اغلب در وسط قرار می گیرند. با این حال، تمام ابعاد داخلی و خارجی را می توان بر روی میلی متر تنظیم کرد که تا 1800 در 2500 میلی متر امکان پذیر است. این بدان معنی است که شما می توانید آزادانه محل برش خود را در پیکربندی پاسپارتو انتخاب کنید. پس کافیست، بین “مرکزی”، “مرکز نوری” و “نسبت طلایی” تفاوت قائل شوید!

چینش پاسپارتو در وسط

بیشتر اوقات، بخش مربوط به تصویر یا نقاشی در مرکز مرتب می شود. یعنی با همان حاشیه های بالا و پایین و همچنین چپ و راست. پاسپارتو را می توان به طور انعطاف پذیر در قالب عمودی یا افقی استفاده کرد. این به ویژه برای نمایشگاه های موقت مفید است. از نظر طراحی، اگر تصویر بالاتر از وسط تنظیم شود، می توان هیجان را به ارائه اضافه کرد.

پاس پارتو وسط
طرح پاس پارتو در وسط

چیدمان مرکز نوری

با این نوع، بخش تصویر در پاسپارتو کمی به سمت بالا تغییر می کند. سپس لبه زیرین کمی پهن تر از لبه بالایی است و به نظر می رسد که بریدگی در وسط قرار گرفته است. از طرف دیگر، با نوع “مرکز”، بسته به تصویر و نسبت، به نظر می رسد که لبه پایینی کمی باریکتر از لبه بالایی است.

پاس پارتو اپتیکال

چنش طبق نسبت طلایی

نسبت طلایی نشان دهنده رابطه ای است که همیشه توسط چشم انسان به عنوان دلپذیر و هماهنگ درک شده است. در رابطه با هنر و قرار گرفتن عکس در قاب، بر اساس یک فرمول ریاضی، حاشیه پایینی به میزان قابل توجهی بزرگتر از حاشیه بالایی انتخاب می شود. 

پاسپارتو با نسبت طلایی

سایر روش های چیدمان پاسپارتو

البته اشکال دیگری از ارائه پاسپارتو نیز با توجه به حاشیه یا قرار گرفتن برش قابل تصور است. اگر قرار است برگه با پاسپارتو قاب شود، می توانید متناسب با نقاشی یا عکس درون مایه، جهت گیری کنید و قسمت تصویر را بر اساس آن انتخاب کنید. برای مثال یک حاشیه باریک در سمت چپ و راست، یک حاشیه گسترده در بالا و یک حاشیه به طور قابل توجهی گسترده تر. حاشیه در پایین برای تعیین ابعاد پاسپارتو، آزمایش چندین نوع با استفاده از معیار و سپس تراز کردن ورق با یک تکه کاغذ تمیز مفید است.

این مطلب مفید مخصوص شماست: عکس چهره خیس برای طراحی سیاه قلم

تنوع رنگ ها

تا آنجا که به انتخاب رنگ پاسپارتو مربوط می شود، اینجا هم همه چیز قابل تصور است و در نهایت به ایده های شخصی شما بستگی دارد. در مورد چاپ های دست ساز بر روی کاغذهای رنگ روشن، اغلب کاغذهای دست ساز، توصیه می کنیم رنگ پاسپارتو را با رنگ برگه مطابقت دهید یا روی رنگ هایی که رخ می دهد جهت گیری کنید. پاسپارتو سفید طبیعی در اینجا ایده آل است.

رنگ پاسپارتو مناسب برای نقاشی سیاه قلم

با نقاشی های سیاه و سفید، یک پاسپارتو سفید بسیار خوب به نظر می‌رسد، اگر قرار است نمایش کلاسیک و همچنین روشن به نظر برسد. اینکه سفید یا مایل به سفید انتخاب شود بستگی به رنگ سفید کار کاغذ دارد. رنگ دیوار نیز در انتخاب رنگ پاسپارتو عالی بی اهمیت نیست. اگر دیوارهای اتاق تازه به رنگ سفید درخشان رنگ آمیزی شده اند، انتخاب پاسپارتو سفید نیز ایده آل است. از طرف دیگر، سایه مایل به سفید در سفید آنتیک انتخاب خوبی است. پاسپارتو مشکی تأثیر کامل خود را بر روی نقوش تیره آشکار می کند، زیرا نقاشی داخل آن، به طور کلی روشن تر به نظر می رسد. در ترکیب با قاب تیره، پاسپارتو مشکی ظریف و شیک به نظر می رسد.

رنگ پاسپارتو باید یک سایه تیره تر یا زردتر از رنگ کاغذ تصویر یا نقاشی باشد. بنابراین تصویر سفیدتر، تازه تر و جدیدتر به نظر می رسد.

حالت های پیشنهادی نقاشی با پاسپارتو 

در پایان این مقاله، چند حالت پیشنهادی را برای ایجاد حداکثر جلوه برای طرح سیاه قلم شما ارائه می کنیم.

عکس پوشیده شده با پاس پارتو

اگر تصویر توسط پاسپارتو پوشانده شده باشد، فقط یک بخش مشخص و انتخاب شده از آن قابل مشاهده است. این نوع ارائه، به عنوان مثال، برای قاب‌بندی چاپ‌ها یا عکس‌ها یا برای کارهای روی کاغذ که لبه‌های آن‌ها به دلیل آسیب‌دیده، عجیب و غریب یا فرسوده بودن آزاردهنده هستند، انتخاب می‌شود. نوع ارائه پوشیده شده با پاسپارتو به این معنی است که بخش تصویر پاسپارتو حداقل 1 سانتی متر کوچک تر از کار کاغذی است که قرار است قاب شود. بدین ترتیب 0.5 سانتی متر از کار کاغذ از هر طرف پوشیده شده است. هنگام اندازه گیری کاغذ و سپس تعیین بخش تصویر، توجه به این نکته مهم است که کاغذ همچنان باید به لبه بالایی متصل شود. در صورت وجود امضا، در صورت امکان باید به طور کامل نشان داده شود.

ورق شناور در یک عکس 

حالت بدون پوشش در پاسپارتو به این معنی است که تصویر در اندازه کامل نشان داده می شود. این نوع ارائه مخصوصاً برای نمایان شدن لبه های اثر مناسب است، زیرا حالت سه بعدی تصویر شما را در کانون توجه قرار می دهد. برش پاسپارتو از هر طرف چند میلی متر بزرگتر از نقاشی یا عکس است. فاصله لبه تصویر تا لبه جلوی برش مورب چند میلی متر به خود کاغذ بستگی دارد. فاصله حداقل 0.5 تا 1.0 سانتی متر در همه طرف از لبه تصویر تا کار خوب به نظر می رسد.

SHEET LAID FREELY IN A MAT

اگر طرح کاملاً در زاویه نباشد یا کاملاً مستقیم نباشد، فاصله بزرگ‌تری محاسبه می‌شود، زیرا می‌توان ورق را به طور میانگین محاسبه کرد. طرح باید به حامل تصویر وصل شود. مقوای پس‌زمینه و پاسپارتو هم رنگ و هم کیفیت هستند. یک پاسپارتو تاشو مخصوصاً برای این نوع ارائه مناسب است، زیرا تصویر سپس مستقیماً روی مقوای پس‌زمینه پاسپارتو تاشو نصب می‌شود. پاسپارتوهای تاشو به ویژه زمانی مفید هستند که برای ذخیره سازی حرفه ای در جعبه های آرشیو استفاده می شوند.

عکس قطع شده با پاس پارتو

در این حالت، ورق اغلب بزرگتر از عکس واقعی است. در این مورد، بریدگی پاسپارتو را می توان 5 میلی متر تا 10 میلی متر بزرگتر از تصویر انتخاب کرد. حاشیه آزاد حاصل بین تصویر و لبه پاسپارتو جلوه تصویر بیشتری را ایجاد می کند. این روش برای نقوشی که دارای امضا هستند ایده آل است.

MOTIF CUT OUT WITH PASSE-PARTOUT

پاسپارتو شناور در قاب

این یک کاربرد نادرتر اما بسیار موفق از پاسپارتو است. در اینجا پاسپارتو مستقیماً در پشت شیشه با اسپیسر یا با نوارهای اسپیسر به اثر هنری قرار می گیرد. این تصور را ایجاد می کند که یک پاسپارتو در جلوی تصویر شناور است. این به اثر عمق بیشتری می دهد. این نوع نمایش فقط برای حاشیه های باریک در حدود 50 میلی متر مناسب است، زیرا در غیر این صورت شکافی بین شیشه و پاسپارتو در وسط ایجاد می شود.

سفارش نقاشی چهره

مقاله ای که مطالعه کردید، توسط تیم تولید محتوای سایت سفارش نقاشی هایپررئال برای شما عزیزان نوشته شده است. اگر شما هم برای خرید کادو جهت مناسبت های خاص زندگی مثل، تولد همسر یا اعضای خانواده، ولنتاین و کادو روز زن یا مرد مردد هستید، این بار سفارش نقاشی چهره را انتخاب کنید. طراحی چهره سیاه قلم یک هدیه ماندگار و مناسب به عزیزان شما خواهد بود. بدین منظور کافیست عکس مدنظرتان را جهت بررسی و استعلام قیمت روی واتساپ به شماره 09027092870 ارسال فرمایید. ما بهترین کیفیت را با بهترین قیمت در کمترین زمان آماده و برای شما به وسیله پست پیشتاز یا تیپاکس به سراسر ایران ارسال می کنیم. برای مشاهده نمونه کار نقاشی سیاه قلم کلیک کنید.

سایت سفارش نقاشی سیاه قلم
برای سفارش طراحی چهره با شماره 09027092870 تماس بگیرید

 

 

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.