هنر اکسپرسیونیسم

آشنایی با سبک هنری اکسپرسیونیسم

5/5 - (7 امتیاز)

سبک اکسپرسیونیسم چیست؟

اکسپرسیونیسم بیشتر به عنوان یک گرایش بین المللی در نظر گرفته می شود تا یک جنبش هنری منسجم، که به ویژه در آغاز قرن بیستم تأثیرگذار بود. حوزه های مختلفی را شامل می شد: هنر، ادبیات، موسیقی، تئاتر و معماری. هنرمندان اکسپرسیونیست به جای واقعیت فیزیکی به دنبال بیان تجربه عاطفی بودند. نقاشی‌های معروف اکسپرسیونیستی عبارتند از: فریاد اثر ادوارد مونک، Der Blaue Reiter اثر واسیلی کاندینسکی و زن نشسته با پاهای کشیده اثر اگون شیله. در این مقاله در وبسایت سفارش طراحی چهره هایپررئال، به معرفی کامل این سبک و هنرمندان و آثار معروف آن می پردازیم. با ما همراه باشید.

سبک expressionism
Edvard Munch, The Scream. Painting reproduced in “Expressionism” by Ashley Bassie

اکسپرسیونیسم در برابر امپرسیونیسم

اکسپرسیونیسم اصطلاح پیچیده و گسترده ای است که در زمان های مختلف به معنای متفاوتی بوده است. با این حال، وقتی از هنر اکسپرسیونیستی صحبت می کنیم، تمایل داریم یا به گرایش هنری که به عنوان واکنشی به امپرسیونیسم در فرانسه به وجود آمد یا به جنبشی که در آلمان و اتریش در اوایل قرن بیستم ظهور کرد فکر کنیم. این اصطلاح آنقدر کشسان است که می تواند هنرمندانی از ونسان ون گوگ گرفته تا اگون شیله و واسیلی کاندینسکی را در خود جای دهد.

  • محدوده تاریخی مهم: 1905-1920
  • مناطق اصلی: آلمان، اتریش، فرانسه
  • واژگان کلیدی این سبک: خود، روان، بدن، طبیعت، روح، عواطف، عرفان، تحریف واقعیت، اغراق، استفاده زیاد از رنگ
  • هنرمندان کلیدی: ونسان ون گوگ، هانری ماتیس، ادوارد مونک، اگون شیله، اسکار کوکوشکا، واسیلی کاندینسکی، فرانتس مارک، ارنست لودویگ کرشنر

این مقاله را از دست ندهید: سبک کوبیسم در نقاشی چیست؟

اکسپرسیونیسم فرانسوی

در فرانسه، هنرمندان اصلی که اغلب با اکسپرسیونیسم مرتبط بودند، ونسان ون گوگ، پل گوگن و هانری ماتیس بودند. اگرچه ون گوگ و گوگن در سال‌های کمی قبل از دوره اصلی اکسپرسیونیسم (1905-1920) فعال بودند، اما بدون شک می‌توان آن‌ها را هنرمندان اکسپرسیونیست در نظر گرفت که دنیای اطراف خود را نه آنطور که ظاهر می‌شد نقاشی می‌کردند. به آنها، اما از یک تجربه عمیقا ذهنی و انسانی. ماتیس، ون گوگ و گوگن از رنگ‌های رسا و سبک‌های قلم مو برای به تصویر کشیدن احساسات و تجربیات استفاده می‌کردند و از تصاویر واقع‌گرایانه سوژه‌های خود فاصله می‌گرفتند و از احساسات و ادراک آنها دور می‌شدند.

اکسپرسیونیسم آلمانی

در آلمان، اکسپرسیونیسم به‌ویژه با گروه‌های بروکه و دربلو رایتر مرتبط است. هنر اکسپرسیونیسم آلمان از عرفان، قرون وسطی، دوران بدوی و فلسفه فردریش نیچه الهام گرفته است، که ایده های او در آن زمان بسیار محبوب و تأثیرگذار بود. Brücke در سال 1905 در درسدن به‌عنوان مجموعه‌ای از هنرمندان اکسپرسیونیست که مخالف نظم اجتماعی بورژوازی آلمان بودند، تشکیل شد. چهار عضو مؤسس عبارت بودند از: ارنست لودویگ کرشنر، فریتز بلیل، اریش هکل و کارل اشمیت روتلاف، که هیچ یک از آنها آموزش رسمی هنری ندیده بودند. آن ها نام خود را بروکه برای توصیف تمایل خود به پل زدن بین گذشته و حال انتخاب کردند. این نام برگرفته از قطعه ای از کتاب چنین گفت زرتشت اثر فریدریش نیچه است.

شاید برای شما جالب باشد: سبک هایپر رئال چیست؟

Der Blaue Reiter

این در سال 1911 توسط واسیلی کاندینسکی و فرانتس مارک تاسیس شد. آن ها در مواجهه با بیگانگی فزاینده ای که به دلیل دنیای مدرن شدن تجربه کردند، با دنبال کردن ارزش معنوی هنر به دنبال فراتر رفتن از امور روزمره بودند. علاوه بر این، هدف آن ها شکستن مرزهای بین پدیده های نزدیک به هم مرتبط مانند «هنر»، هنر کودکان، هنر عامیانه و قوم نگاری بود. نام Der Blaue Reiter مربوط به مضمون سوارکاری مکرر در دوره مونیخ کاندینسکی و همچنین عشق کاندینسکی و مارک به رنگ آبی است که برای آنها دارای ویژگی های معنوی بود. هنرمندان اصلی مرتبط با Der Blaue Reiter عبارتند از کاندینسکی، مارک، کلی، مونتر، جاولنسکی، ورفکین و ماکه.

بلو رایدر
The Blue Rider by Wassily Kandinsky, 1903, WikiArt (private collection)

اکسپرسیونیسم اتریشی

اگون شیله و اسکار کوکوشکا دو چهره اصلی اکسپرسیونیسم اتریشی هستند. آنها به ویژه تحت تأثیر سلف خود گوستاو کلیمت قرار گرفتند، او نیز به دلیل نمایشگاه هایی که او ایجاد کرد و بهترین هنر معاصر اتریش را به نمایش گذاشت، در راه اندازی حرفه آنها نقش داشت. هر دو هنرمند اکسپرسیونیست در وین متضاد اواخر قرن نوزدهم، اوایل قرن بیستم زندگی می کردند، جایی که سرکوب اخلاقی در توسعه هنر اکسپرسیونیسم در آنجا نقش داشت. شیله و کوکوشکا از این ریاکاری اخلاقی اجتناب کردند و موضوعاتی مانند مرگ، خشونت، اشتیاق را به تصویر کشیدند.

سبک هنری اکسپرسیونیسم
Anselm Kiefer, The Orders of the Night. Photo courtesy of Seattle Art Museum

اکسپرسیونیسم نروژی

هنرمند مهم دیگری در آن زمان که تأثیر زیادی بر صحنه‌های اکسپرسیونیست آلمان و اتریش گذاشت، ادوارد مونک نروژی بود که در وین از نمایشگاه‌های Secession و Kunstschau 1909 به خوبی شناخته شد. مونک بیشتر برای The Scream مشهور است، نقاشی او از یک چهره بر روی یک پل با غروب خورشید در پشت سرش، که فریاد بلند و ناامیدکننده ای از خود بیرون می دهد.

در همین رابطه بخوانید: سبک رمانتیسم چیست؟

آثار هنری و هنرمندان نمادین اکسپرسیونیست

در ادامه این مقاله از سایت سفارش نقاشی چهره، به معرفی آثار و هنرمندان معروف سبک expressionism می پردازیم.

فریاد اثر ادوارد مونک (1893)

این نقاشی الهام گرفته شده از یک تجربه لحظه‌ای است که مونک در فرانسه داشت: «من با دو دوست در امتداد جاده قدم می‌زدم. خورشید شروع به غروب کرد. یه حس مالیخولیایی بهم دست داد. ناگهان آسمان قرمز خون شد. ایستادم، خسته به نرده ها تکیه دادم و به ابرهای شعله ور که مثل خون و شمشیر بر آبدره آبی-سیاه و شهر آویزان بودند نگاه کردم. دوستانم راه افتادند. همانجا ایستادم و از ترس می لرزیدم. و من احساس کردم که یک فریاد بلند و بی پایان طبیعت را سوراخ می کند.» این فریاد توسط پیکره احساس می شود، او را کاملاً در بر می گیرد و هم محیط و هم روان او را سوراخ می کند.

واسیلی کاندینسکی Der Blaue Reiter (1903)

Der Blaue Reiter یکی از اولین آثار اکسپرسیونیستی کاندینسکی است. این یک اسب سوار را با لباس آبی نشان می دهد که در میان مزارع می تازد. Der Blaue Reiter (سوار آبی) همچنین به عنوان نام گروه هنرمندان اکسپرسیونیست که در سال 1911 توسط واسیلی کاندینسکی و فرانتس مارک تأسیس شد، استفاده شد.

این مقاله را از دست ندهید: همه چیز درباره سبک رئالیسم و ویژگی های آن

اسب‌های آبی فرانتس مارک (1911)

فرانتس مارک یکی از بنیانگذاران Der Blaue Reiter بود. او به رنگ هایی که در آثارش استفاده می کرد، معنای عاطفی و روانی می بخشید و آبی برای نشان دادن مردانگی و معنویت به کار می رفت. مارک مجذوب حیوانات و دنیای درونی غنی آنها بود و سوژه های حیوانی خود را به شکلی عمیقاً احساسی به تصویر می کشید.

سبک اکسپرسیونیسم اسب های آبی
Franz Marc, Blue Horses, 1911

دوران افت و خاموشی اکسپرسونیسم

چندین هنرمند اکسپرسیونیست در طول جنگ جهانی اول یا در نتیجه جنگ به دلیل آسیب‌ها و بیماری جان خود را از دست دادند. فرانتس مارک در سال 1916 سقوط کرد. اگون شیله در جریان اپیدمی آنفلوآنزا در سال 1918 درگذشت و بسیاری دیگر پس از شکسته شدن زیر آسیب های جنگ جان خود را از دست دادند. سرانجام، دوران اکسپرسیونیسم آلمان توسط دیکتاتوری نازی در سال 1933 خاموش شد. هنرمندان بی‌شماری در آن زمان، از جمله پابلو پیکاسو، پل کلی، فرانتس مارک، ارنست لودویگ کرشنر، ادوارد مونک، هانری ماتیس، وینسنت ون گوگ و پل گائوگوین بودند، توسط نازی ها به عنوان “هنرمندان منحط” برچسب خوردند و آثار هنری اکسپرسیونیستی آنها از موزه ها حذف و مصادره شد.

شاید برای شما جذاب باشد: سبک فوتورئال به بیان ساده

شروع دوباره expressionism انتزاعی

با این حال اکسپرسیونیسم به الهام بخشیدن و زندگی در هنرمندان و جنبش های هنری بعدی ادامه داد. به عنوان مثال، اکسپرسیونیسم انتزاعی به عنوان یک جنبش مهم آوانگارد در ایالات متحده پس از جنگ در دهه های 1940 و 1950 توسعه یافت. اکسپرسیونیست‌های انتزاعی از فیگوراتاسیون چشم پوشی کردند و در عوض زمینه‌های رنگی، ضربه‌های قلم مو و خودانگیختگی را در هنر خود بررسی کردند.

نئواکسپرسیونیسم چیست؟

بعدها، در اواخر دهه 1970 / اوایل دهه 1980، نئواکسپرسیونیسم به عنوان واکنشی علیه هنر مفهومی و هنر مینیمالیست آن زمان شروع به توسعه کرد. هنرمندان نئو اکسپرسیونیست تا حد زیادی از اکسپرسیونیست‌های آلمانی الهام گرفته‌اند که پیش از آن‌ها آمده‌اند، و اغلب موضوعات خود را به‌صورت خام با قلم‌موهای رسا و رنگ‌های تند به تصویر می‌کشند. از هنرمندان مشهور نئو اکسپرسیونیست می توان به ژان میشل باسکیا، آنسلم کیفر، جولیان اشنابل، اریک فیشل و دیوید سال اشاره کرد.

در همین رابطه بخوانید: سبک مینیمالیسم چیست؟

سوالات متداول 

1-اکسپرسیونیسم چیست؟

این یک جنبش هنری و گرایش بین المللی در آغاز قرن بیستم بود که شامل هنرهای تجسمی، ادبیات، موسیقی، تئاتر و معماری بود. هدف هنرمندان اکسپرسیونیست به جای واقعیت فیزیکی، بیان تجربه عاطفی بود.

2-کدام نقاشان با اکسپرسیونیسم مرتبط هستند؟

ادوارد مونک، اگون شیله، اسکار کوکوشکا، واسیلی کاندینسکی، فرانتس مارک، ارنست لودویگ کرشنر، ونسان ون گوگ و هانری ماتیس.

3-اکسپرسیونیسم از چه زمانی شروع شد؟

اکسپرسیونیسم در سال 1905 شروع شد و تقریباً تا سال 1920 ادامه یافت.

4-دلایل خاموشی این جنبش چه بود؟

در طول حکومت نازی ها در آلمان، این سبک هنری منحط شناخته شد و آثار هنرمدان مربوطه از موزه ها جمع آوری شد.

سفارش طراحی چهره سیاه قلم

مقاله ای که مطالعه کردید، به صورت اختصاصی توسط تیم تولید محتوای سایت سفارش نقاشی و طراحی چهره هایپررئال برای شما عزیزان آماده شده است. اگر تولد فرزند یا همسر عزیزتان نزدیک است، این بار به جای هدیه دادن پول یا کادوهای دیگر، طرح چهره زیبایش را به او کادو بدهید. این یک هدیه ماندگار و ارزشمند خواهد بود. برای این کار کافی است تا یک عکس واضح و باکیفیت به شماره 09027092870 روی واتساپ ارسال نموده و سفارش خود را در یک دقیقه ثبت نمایید. برای مشاهده نمونه کار نقاشی سیاه قلم کلیک کنید.

سایت سفارش نقاشی سیاه قلم

Comment (1)

  1. احمد همایون
    ژانویه 2, 2022

    چقدر خوب اکسپرسیونیسم رو توضیح دادین و عکس های قشنگی هم قرار دادید ممنون از زحمات و تلاشتون برای معرفی هر چه بیشتر هنر به ایرانیان عزیز

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.