سبک مینیمابیسم چیست

سبک مینیمالیسم به زبان ساده

5/5 - (10 امتیاز)

سبک مینیمالیسم چیست؟

احتمالاً این اواخر، واژه مینیمال یا سبک مینیمالیسم زیاد به گوشتان خورده است. به نظرتان چرا تعداد زیادی از افراد در قرن 21 با وجود این حجم از پیشرفت مدرنیته، به این سبک اهمیت می دهد؟ آیا شما هم مشتاقید که بدانید این مینیمالیسم چیست؟ جواب خیلی ساده است: برای مینیمالیست بودن باید با کمتر از 100 چیز زندگی کنید. شما نمی توانید ماشین یا خانه یا تلویزیون داشته باشید. حتی نمی توانید شغلی داشته باشید. باید در مکان های عجیب و غریب زندگی کنید که تلفظ آن ها سخت است. در سراسر جهان، شما باید یک وبلاگ راه اندازی کنید. نمی توانید بچه دار شوید! و باید یک مرد یا زن جوان سفیدپوست با پیشینه ای ممتاز باشید. بیاید در ادامه در وبسایت سفارش طراحی چهره سیاه قلم هایپررئال درباره این نگرش جالب بدانیم.

سبک نقاشی مینیمال

نه! توضیح بالا واقعیت مینیمالیست نیست

خوب، نگران نباشید، توضیحات بالا فقط یک شوخی بود! اما افرادی که مینیمالیسم را به‌ عنوان نوعی مد رد می‌کنند، معمولاً به یکی از «محدودیت‌های» بالا اشاره می‌کنند. وقت که توضیح می دهند که چرا «هیچ‌وقت نمی‌توانند یک مینیمالیست باشند.» مینیمالیسم در مورد هیچ یک از این چیزها نیست. اما می‌تواند به شما در انجام آن‌ها کمک کند. اگر می‌خواهید با دارایی‌های مادی کمتری زندگی کنید، یا صاحب ماشین یا تلویزیون نباشید، یا به سراسر جهان سفر کنید، مینیمالیسم می‌تواند به شما کمک کند. اما نکته اصلی این جنبش در این موارد نیست.

معنی مینیمالیسم به فارسی

در فارسی، معنی مینیمالیسم را به کمینه گرایی تعبیر کرده اند. این یک مکتب هنری است که اساس خود را بر سادگی بنا کرده است. از دیگر نام‌های دیگر این سبک، می توان به abc art و هنر تحت‌اللفظی (literalist art) اشاره نمود.

نقاشی مینیمال
نقاشی مینیمال یا کمینه گرا

تاریخچه سبک مینیمالیسم

سبک کمینه گرایی ریشه در کار هنرمندان روس به ویژه در دوره پس از انقلاب روسیه دارد. کسانی که عمدتاً ساختارگرا بوده و علاقمند به خلاصه کردن اشکال پیچیده هندسی بودند. افرادی مثل مالویچ جزو این گروه به حساب می آمدند. هنرمندان اروپایی و امریکایی در سال های 1950 تا 1960 از این ایده روس ها الهام گرفتند. نمونه ای از این کارها، تابلوهای کاملاً سفید اثر رابرت راشنبرگ و همچنین آثار تک رنگ ایوکلین و مجموعه آکروم پیرو مانزونی می باشند. 

مینیمالیسم ابزاری برای رسیدن به آزادی 

مینیمالیسم ابزاری است که می تواند به شما در یافتن آزادی کمک کند. رهایی از ترس، رهایی از نگرانی، آزادی از غرق شدن، رهایی از گناه، رهایی از افسردگی و رهایی از دام فرهنگ مصرفی که ما زندگی خود را پیرامون آن بنا کرده ایم، یعنی رسیدن به آزادی واقعی!

در همین رابطه ببنید: سبک هایپررئال چیست و چه ویژگی دارد؟

آیا مینیمالیسم با داشتن دارایی در زندگی در تضاد است؟

این بدان معنا نیست که داشتن دارایی های مادی ذاتاً اشکال دارد. به نظر می‌رسد مشکل امروز، معنایی است که برای چیزهایمان قائل می‌شویم: ما تمایل داریم به چیزهایمان معنای زیادی بدهیم. اغلب اوقات، ما سلامت، روابط، علایق، رشد شخصی و تمایل خود را برای کمک کردن به دیگران به کار نمی بریم. بلکه قلمرو این ها را فقط درباره خودمان مجاز می دانیم. آیا می خواهید صاحب ماشین یا خانه شوید؟ عالی، آن را داشته باشید! آیا می خواهید خانواده تشکیل دهید و شغلی داشته باشید؟ اگر این چیزها برای شما مهم هستند، پس فوق العاده است. مینیمالیسم به سادگی به شما این امکان را می دهد که این تصمیمات را آگاهانه تر بگیرید.

minimalism art
سبک مینیمال در چیدمان منزل

دنیای مینیمال چگونه است؟

مینیمالیست های موفق زیادی وجود دارند که زندگی متفاوتی از هم دارند. ممکن است یک شخص مینیمال گرا یک زن و شش فرزند داشته باشد. فرد دیگر شغلی دارد که از آن لذت می‌برد، خانواده‌ای گرم و صمیمی دارد و در بیرون شهر نیز دارای خانه و ماشینی دیگر است. برعکس، یک کمینه گرای دیگر تنها صاحب 51 چیز است و به سراسر جهان سفر می کند. شخصی دیگر به همراه همسرش در یک “خانه کوچک” زندگی می کنند و کاملاً بدون وسیله نقلیه هستند. اگرچه هر یک از این افراد دارای سبک زندگی متفاوت هستند، اما همه آنها دو چیز مشترک دارند: آن ها مینیمالیست هستند و مینیمالیسم به آنها اجازه داده است تا زندگی هدفمند را دنبال کنند.

چطور این همه تفاوت در کمینه گرایی جمع شده است؟

اما چگونه این افراد می توانند تا این حد متفاوت باشند و در عین حال مینیمالیست باشند؟ این ما را به سوال اصلی خود باز می گرداند: مینیمالیسم چیست؟ اگر بخواهیم آن را در یک جمله خلاصه کنیم، می‌گوییم: مینیمالیسم ابزاری است برای خلاص شدن از شر زیاده‌روی زندگی به نفع تمرکز بر آنچه واقعاً مهم است. بنابراین می‌توانید شادی، رضایت و آزادی را با این نگرش در زندگی بیابید.

در همین رابطه بخوانید: سبک فتورئال چیست؟

مینیمالیسم یعنی حذف چیزهایی که اضافی هستند، به نفع تمرکز بر آنچه واقعاً اهمیت دارد.

مینیمالیسم به ما چه کمکی می کند؟

دنبال کردن مکتب کمینه گرایی یا هنر موجز به شما کمک می کند که:

 1. نارضایتی ها را از بین ببرید
 2. زمان خود را پس بگیرید و مدیریت کنید
 3. در لحظه زندگی کنید
 4. به دنبال علایق خود باشید
 5. ماموریت های اصلی زندگی را کشف کنید
 6. آزادی واقعی را تجربه کنید
 7. بیشتر تولید کنید و کمتر مصرف کنید
 8. روی سلامتی خود تمرکز کنید
 9. رشد فردی را تجربه کنید
 10. فراتر از خودتان به دیگران کمک کنید
 11. خودتان را از شر چیزهای اضافی خلاص کنید
 12. هدف زندگی خود را کشف کنید

زندگی مینیمال و خوشبختی

با گنجاندن مینیمالیسم در زندگی خود، می توانیم خوشبختی پایدار را پیدا کنیم و این همان چیزی است که همه ما به دنبال آن هستیم، اینطور نیست؟ همه ما می خواهیم شاد باشیم. مینیمالیست ها شادی را نه از طریق مال و ثروت، بلکه از طریق خود زندگی جستجو می کنند. بنابراین، این به شما بستگی دارد که تعیین کنید چه چیزی در زندگی شما ضروری است و چه چیزی اضافی است.

نقاشی مینیمالیسم
طرح تابلو مینیمال

چطور مینیمال زندگی کنیم؟

ما در این جا ایده هایی را در مورد چگونگی دستیابی به یک سبک زندگی مینیمالیستی بدون رعایت قوانین سختگیرانه یا مجموعه ای از قوانین دلخواه به شما ارائه می دهیم. با این حال، یک هشدار: برداشتن اولین قدم ها آسان نیست، اما هرچه جلوتر بروید، سفر شما به سمت مینیمالیسم بسیار آسان تر و با ارزش تر می شود. اولین قدم ها اغلب تغییرات اساسی در طرز فکر، اعمال و عادات شما ایجاد می کند.

یک مقاله مرتبط دیگر در همین رابطه: آشنایی با سبک رئالیسم در نقاشی

از شر چیزهای اضافی خلاص شوید

اگر می‌خواهید از شر خیلی چیزها خلاص شوید، توصیه می‌کنیم ابتدا وقت بگذارید و بفهمید که چه چیزی را باید نگه دارید. تعداد چیزهایی که دارید مهم نیست. اما اینکه بتوانید زندگی شادی داشته باشید مهم است. دارایی‌های تان را لیست کنید و فهرست برداری کنید تا قابل ردیابی باشند. مراقب باشید! مقایسه اموال خود با دیگران در این مورد کاملاً اشتباه است.

آیا این کار ساده ای است؟

اگر بدون فکر کردن کافی به این سبک زندگی، از شر وسایلی که دارید خلاص شوید، محتمل‌ترین نتیجه ای که به دست می آید این است: بدون وسایل تان غمگین و تنها خواهید شد و درنهایت نسخه‌های جدیدتری از آن‌ها را خواهید خرید. راه حل این است که به آرامی به آزمایش داشته های خود بپردازید. اول ببینید بدون چه چیزی می توانید زندگی کنید. ممکن است در نگاه اول فکر کنید که بدون کمد لباس خوب، آیفون و رایانه رومیزی تان نمی توانید ادامه دهید. اما وقتی این ها از زندگی تان خط بخورند، قلبتان باز به تپیدنش ادامه خواهد داد. تازه در این صورت وقت و پول بیشتری هم برای صرف کارهای مهم تر به دست می آورید.

چیزهایی بخرید که واقعا برایتان خوب است 

با این حال، ممکن است متوجه شوید که دوست دارید یک گیتار داشته باشید. بنابراین هر زمان که قرار است چند ماه یا بیشتر در یک مکان بمانید، بهتر است یک گیتار ارزان قیمت هم همراه داشته باشید. همچنین شاید دوست داشته باشید که لباس های خوش ساخت و ساده جدید داشته باشید و این اشکالی ندارد.

مراقب افراط در مینیمالیسم باشید!

به یاد داشته باشید که مینیمالیسم ابزاری است مانند سایر ابزارها، و شما نباید بیش از یک دین یا فلسفه دیگر در مورد آن افراطی شوید. کافیست تمرین هایی را که برای شما مفید است و به شما کمک می کند تا زندگی شادتری داشته باشید را انجام دهید. یادتان باشد که وقتی به خاطر داشتن چیزهای بیشتر نسبت به دیگران جان خود را به خطر اندازیم، جایزه دریافت نمی کنیم. همچنین به دلیل کمتر داشتن از دیگران، پاداشی دریافت نمی کنیم. مهم این است آنچه حالمان را بهتر می کند، انجام دهیم.

سفارش طراحی چهره

مقاله ای که مطالعه کردید، به صورت اختصاصی توسط تیم تولید محتوای سایت سفارش نقاشی هایپررئال برای شما آماده شده است. اگر برای تولد یا مناسب های مهم زندگی به دنبال خرید کادو هستید، ما به شما سفارش نقاشی چهره را پیشنهاد می کنیم. سایت هایپررئال با سابقه اجرای صدها سفارش موفق، مفتخر به جلب رضایت حداکثری مشتریان خود می باشد. برای شما: مشاهده نمونه کار نقاشی سیاه قلم و همچنین ثبت سفارش آنلاین نقاشی در کمتر از یک دقیقه.

سایت سفارش نقاشی سیاه قلم
برای سفارش طراحی چهره با شماره 09027092870 تماس بگیرید

 

Comments (2)

 1. رضاغلامی منش
  نوامبر 28, 2021

  خیلی مقاله خوب کامل و اموزنده ای بود با تشکر از شما هنرمند گرامی و با ارزوی موفقیت روزافزون

  • فاطمه رمضان زاده
   دسامبر 28, 2021

   خوشحالیم که براتون مفید بوده

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *