آموزش سیاه قلم

در این بخش، مجموعه ای کامل از جدیدترین مطالب مفید و آموزنده در زمینه آموزش سیاه قلم در دسترس شماست. آموزش های متنوع طراحی چهره سبک سیاه قلم شامل طراحی چشم، بینی، گونه، لب و دندان و غیره به صورت ویدیویی برای شما هنردوستان عزیز آماده شده است. برای مشاهده هر آموزش کافیست تا روی عنوان آن کلیک کنید. 

نقاشی سیاه قلم چیست؟

نقاشی سیاه قلم (chiaroscuro)، یکی از انواع بسیار محبوب و پرطرفدار هنر محسوب می شود. شاید بتوان گفت که دلیل این استقبال افراد از طراحی چهره سیاه قلم به دلیل زیبایی، سادگی و حس مینیمالیستی برگرفته از ترکیب رنگ سیاه و سفید آن باشد. در سیاه قلم، دنیای شلوغ و هزار رنگ انسان ها، به نقش بازی دو رنگ سفید و سیاه تقلیل می یابد. جذابیت کار در اینجاست که فقط با وجود دو رنگ، چنین طرح های زیبایی توسط هنرمند خلق می شود که چشم را می نوازد. گویی که نورپردازی و سایه های حرفه ای نقاش سیاه قلم، مابین دو رنگ سیاه و سفید، طیفی از رنگ های متناسب را می آفریند. بدون اینکه چشم بیننده از دیدن طرح و نورهای به کار رفته خسته شود.

تاریخچه نقاشی سیاه قلم

نقاشی سیاه قلم به عنوان یکی از زیر مجموعه های هنر نقاشی، دارای ریشه های کهن در ایران و جهان می باشد. به گفته مورخان، اولین بار این واژه به وسیله نقاش برجسته ایرانی، کمال الملک به کار برده شد. در قرن هفتم هجری، همزمان با رونق گرفتن فنون نگارگری، آموزش نقاشی سیاه قلم نیز مطرح شد. در این رابطه گفته اند که برخی از شاگردان کمال الملک، با استفاده از ترکیب ذغال و مل دست به خلق آثار سیاه قلم زده اند. برخی از انواع دیرینه نقاشی سیاه قلم شامل موارد ذیل هستند:

سیاه قلم آب مرکبی: اسلوبی از نقاشی که توام با آب مرکب یا آب رنگ رقیق شده اجرا می شود.

سیاه قلم ادبیان: نوعی تصویرگری که منشا آن را کشور چین دانسته اند و عده ای نیز آن را به نام سیاه قلم کاری ژاپنی می شناسند.

سیاه قلم روی فلزی (مینای سیاه): سیاه کاری با نیلو، که در آن مخلوطی از نقره، گوگرد، مس و سرب که روی یک فلز حکاکی شده کار می شود.

سبک های مختلف آموزش سیاه قلم

نقاشی سیاه قلم در سبک های مختلفی اجرا می شود. به طور کلی، محبوب ترین سبک های مورد استفاده شامل رئال، فوتورئال و هایپررئال می باشند. درباره هر کدام از این سبک ها مقالات کاملی در سایت سفارش طراحی چهره هایپررئال برای شما عزیزان آماده شده است. اما به صورت اجمالی می توان درباره این سبک ها توضیحات زیر را بیان نمود:

سبک رئال:

رئالیسم یا واقع گرایی، جنبشی متشکل از نقاشان قرن هجدهم میلادی است که در فرانسه تشکیل شد. پیروان مکتب رئالیسم معتقد بودند که برخلاف رومانتیسم، باید زندگی انسان ها را به همان شکلی که هست به تصویر بکشند. یعنی برخلاف روال آن دوران که اکثراً نجیب زادگان در قصرهای زیبا نقاشی می شدند، هنرمندان پیرو رئال، به نقاشی مردم عادی کوچه و خیابان، کشاورزان، کارگران، نانوایان و غیره پرداختند. این جنبش مقدمه به وجود آمدن سبک های Photoreal و Hyperreal در آینده شد.

سبک فوتورئال:

در اواخر قرن 19 میلادی، جنبش فوتورئالیسم به همت تعدادی از هنرمندان آن عصر ایجاد شد. حامیان این سبک، به دنبال به تصویر کشیدن جزئیات دقیق یک عکس در نقاشی بودند. در سبک فتورئال، برخلاف سبک های ایده آلیستی آن دوران، چهره ها و مناظر به همان صورتی که بودن نقاشی می شدند. هیچ گونه حذف یا روتوشی بر ضعف ها و زشتی های ظاهری چهره سوژه ها در این سبک اجرا نمی شد. نقاشی های سبک فتورئال در قرون بعد به عنوان بدیع ترین و جذاب ترین آثار هنری در بین هنردوستان شناخته شد و مورد تحسین قرار گرفت. برای اطلاعات بیشتر به وبلاگ سایت هایپررئال مراجعه فرمایید.

سبک هایپررئال:

سبک هایپررئالیسم یا فراواقع گرایی، گونه ای اغراق آمیز از سبک فوتورئال یا رئال به شمار می رود. تفاوت آن با سبک های قبلی در این است که هنرمند سعی دارد علاوه بر اجرای ریزترین جزئیات با دقت بالا، به طرزی فراتر از واقعیت، المان هایی را به نقاشی بیافزاید. هنرمند هایپررئال می کوشد که نقاشی را طبیعی تر از حد ممکن جلوه دهد. به طوری که چشم نوازی و جذابیت آن نگاه هر بیننده ای را محسور خود کند. این سبک از نقاشی سیاه قلم در اواخر سال 1970 و به دنبال جنبش فوتورئالیسم ایجاد شد.

ابزار مورد نیاز آموزش سیاه قلم

در فرآیند آموزش نقاشی سیاه قلم، انواع و اقسام ابزارها و و سایل مورد استفاده قرار می گیرد. برخی از مهم ترین لوازم نقاشی سیاه قلم شامل لیست زیر می باشند:

 1. قلم مو در سایز های مختلف (کوچک و بزرگ)
 2. مداد کنته پاریس (B2، B3 ، HB و H)
 3. پودر ذغال (مارک کرتاکالر)
 4. پاک کن مدادی (فابرکستر)
 5. پاک کن برقی (مارک های تیهو یا تکنیکال)
 6. محوکن (در سایزهای مختلف)
 7. کاغذ پوستی
 8. کاتر و سمباده
 9. مداد تراش
 10. مقوای طراحی (فابریانو یا اشتنباخ)

ناگفته نماند که علاوه بر این موارد، داشتن یک صندلی با قابلیت تنظیم ارتفاع و گودی مناسب در کنار یک میز با ارتفاع استاندارد و ابعاد حداقلی 60 در 90 سانتی متر، برای نقاشی سیاه قلم ضروری است.

لوازم مورد نیاز برای تولید محتوا در نقاشی

اگر شما قصد دارید در فضای مجازی آموزش نقاشی سیاه قلم را منتشر کنید، به ابزاری برای تولید محتوای باکیفیت نیاز دارید. این موارد شامل لیست زیر می باشند:

 1. سه پایه دوربین با قابلیت نصب گوشی و تنظیم ارتفاع
 2. رینگ لایت
 3. میکروفون باکیفیت
 4. مونوپاد
 5. سیستم کامپیوتری برای ادیت ویدئوها

نکات مهم آموزش نقاشی سیاه قلم

در آموزش نقاشی سیاه قلم، برخی از نکات می تواند فرآیند یادگیری شما را کوتاه تر نموده و باعث حرفه ای شدن سریع تر شما گردد. در ادامه درباره این نکات آموزنده با شما صحبت می کنیم:

نحوه گرفتن قلم مو

یکی از این نکات مهم، نحوه دست گرفتن قلم مو می باشد. همیشه به خاطر داشته باشید که قلم مو را به صورت عمود بر صفحه نگه دارید. همچنین فرآیند سایه زنی را به صورت دورانی انجام دهید. سعی کنید به آرامی سایه بزنید و در تیره کردن کار عجله نکنید. این کار سبب می شود که سایه های لطیف و یکنواختی داشته باشید.

رعایت تنالیته و کنتراست

توجه داشتن به تنالیته در آموزش نقاشی سیاه قلم (طیف رنگ های مورد استفاده) و کنتراست (میزان اختلاف رنگ سیاه و سفید) باعث می شود که نقاشی حجم گرفته و طبیعی تر جلوه نماید.

سایه زنی لایه لایه

همیشه به یاد داشته باشید که فرآیند سایه زنی را به صورت لایه لایه انجام دهید. در اجرای این کار اصلا عجله نداشته باشید. زیرا در نقاشی سیاه قلم شما خیلی امکان اصلاح ندارید. به این معنی که اگر با سرعت زیادی به استفاده از پودر ذغال پرداخته باشید و طرح سیاه شود، نمی توان با استفاده از پاکن، طرح را به حالت قبل برگرداند.

نورپردازی بخش سفید

سعی کنید که به بخش های روشن کار، توجه زیادی داشته باشید. این کار به ایجاد حجم در نقاشی سیاه قلم کمک شایانی می کند. برای دستیابی به جلوه و براقیت بیشتر، می توانید از پاک کن های مختلف شامل پاکن برقی یا مدادی استفاده کنید.

بازار کار نقاشی سیاه قلم

امروزه هنر سیاه قلم طرفداران زیادی پیدا کرده است. شما با یادگیری این هنر، می توانید در قالب مدرس نقاشی سیاه قلم فعالیت کنید. همچنین می توانید با پذیرش سفارش طراحی چهره، درآمد خوبی کسب کنید. کسب درآمد از نقاشی سیاه قلم کار سختی نیست. شما به تمرین و پشتکار و علاقه زیاد احتیاج دارید. یادگیری این هنر جذاب، برای شما فرصت های شغلی مختلفی در قالب تدریس یا انجام سفارشات به صورت فریلنسری فراهم می کند.

پیش نیاز یادگیری سیاه قلم

برای یادگیری سیاه قلم، پیش نیاز خاصی لازم ندارید. تنها علاقه و پشتکار در کنار وقت آزاد دو الی سه ساعت در روز می توانید در کمتر از 6 ماه به توانایی و مهارت موردنظرتان دست پیدا کنید.

نمایشگاه نقاشی سیاه قلم

یکی دیگر از بسترهای مناسب برای شناخته شدن و حتی کسب درآمد، برپایی نمایشگاه نقاشی سیاه قلم است. شما می توانید به تنهایی یا به صورت مشارکی، آثار هنری خود را در یک نمایشگاه در معرض دید علاقمندان قرار دهید. بدین ترتیب افراد زیادی با شما و سبک و کیفیت کارتان آشنا می شوند. این باعث می شود زمینه همکاری متعددی برای شما فراهم شود.

شروع یادگیری نقاشی چهره

علاقمند به یادگیری این هنر زیبا هستید؟ برای شروع اینجا کلیک کنید: ثبت نام در کلاس های آموزشی سیاه قلم